Wakacje-Bulgaria.pl
O Bułgarii
Primorsko
Okolice Primorska
Produkty Bułgarskie
NASZE USŁUGI
Galeria
KONTAKT
Okolice Primorska

NESTINARSKIE TAŃCE - W Primorsku i okolicach zachowały się niektóre wierzenia i obrzędy Bułgarów pochodzące z czasów pogańskich, przedchrześcijańskich. Należy do nich magiczno-obrzędowy taniec na rozżarzonych węglach drzewnych, uprawiany przez Nestinarów – plemię nadmorskie, którego przodkowie należeli do sekty religijnej wyznającej kult św. Konstantyna i Heleny. Corocznie 3 czerwca (lub 21 maja), w dniu tych patronów, obchodzili święto tańca na ogniu. W tym dniu piekli kultowe chleby o specjalnych kształtach i wzorach. Wieczorem procesja świątecznie ubranych ludzi, poprzedzona orkiestrą, wychodziła poza wieś, tam zapalano wielki 4-5 metrowy stos drzewa a na drzewach zawieszano ikony. Po ucałowaniu świętych ikon rozpoczynała się zabawa: zapasy mężczyzn, tańce i śpiewy kobiet. Potem wszyscy tworzyli krąg i tańczyli nestinarskie choro wokół ognia. Obrzędowy taniec rozpoczynała przodownica – Nestinarka z ikoną św. Konstantyna lub Heleny trzymająca uniesioną wysoko ikonę. Tłum śpiewał pieśni, Nestinarzy coraz szybciej okrążali rozżarzone węgle. Sam taniec ognia odbywał się około północy. Kiedy spalił się stos drzewa, Nestinarzy boso wchodzili na żarzące się węgle trzymając ikonę, gdyż wierzyli, że święci ochronią ich przed bólem a ogień oczyści z chorób. Niektórzy ujawniali wtedy zdolność przepowiadania przyszłości, podawali sposoby leczenia chorób, inni przeżywali halucynacje, widzenia, stany ekstazy, nawet histerii (które mogły znieczulać na ból). Tę umiejętność chodzenia po ogniu posiadali tylko nieliczni i była ona dziedziczona.

Etnografowie bułgarscy wiążą ten niejasny obyczaj z kultem ognia wzorowanym na starożytnych Persach a przeniesionym ze wschodu przez Greków we wczesnym średniowieczu. Przypomina on także nasze polskie sobótki, ma bowiem wspólne cechy związane ze świętowaniem przesilenia słonecznego. Obrzęd nestinarskich tańców obecnie już zanika, dawniej można go było spotkać w całej wschodniej Tracji, praktykowany był często jeszcze do połowy XX wieku, a dziś tylko we wsi Bułgar w okolicach gór Strandża (w pobliżu Carewo). Poza tym przybrał formę komercyjnego pokazu folklorystycznego dla turystów w restauracjach na wybrzeżu czarnomorskim (m.in. w Sozopolu, Primorsku). W takt kobzy ostatni już Nestinarzy tańczą boso, niektórzy przebiegają po rozżarzonych węglach lub przenoszą nad ogniem chętnych.

 
REZERWAT BŁOTNY „STAMOPOŁU”- w Primorsku przy północnej plaży znajduje się ścisłe rezerwaty przyrody: „Piaskowe Wydmy Perła” (24 ha) oraz pobliskie błota „Stamopołu” (40 ha). Cechuje je charakterystyczna i różnorodna fauna i flora. Rezerwat błotny „Stamopołu” jest siedliskiem rzadkich gatunków ptactwa wodnego: perkoz czerwonoszyjny (Podiceps orisegena, Red-necked Grebe); dzika kaczka klekotka (Anas querquedula, Garganey); wodny byczek (Xobrychus minutus, Little Bittern); czapla purpurowa (Ardea purpurea, Purple Heron); niemy łabędź (Cygnus olor, Mute Swan); trzcinowy błotniak (Circus aeruginosus, Marsh Harrier); białooki nurek (Aytha nyroca, Ferruginous Duck). Błota są także miejscem odpoczynku dla takich gatunków ptaków jak: kormorany (Phalacroscora pygmeus), morskie orły (Haliacetus albicilla, Sea Eagle), pelikany, czaple i inne.
 
REZERWAT PRZYRODY ROPOTAMO - Na północ od Primorska (wokół dorzecza rzeki Ropotamo) rozciąga się Park Narodowy Ropotamo, złożony z kilku ścisłych rezerwatów przyrody, m.in. Wodne Lilie, Arkutino itd. Rzeka wypływa z pobliskich gór Strandży i ma tylko 25 km ale przy ujściu do morza osiąga głębokość 6 merów, co pozwala zawijać tu małym statkom i łodziom. Po jej obu stronach rośnie gęsty las, złożony z jaworów, dębów, cedrów i innych gatunków drzew liściastych, często niezwykle rzadkich. Mnóstwo tu ptaków rzecznych (czapli, perkozów, kaczek itd.), wody roją się od ryb. Można zobaczyć tutaj całe jeziora porośnięte wodnymi liliami. W pobliżu znajduje się wysunięty daleko w morze przylądek Maslen Nos, skąd rozciąga się malowniczy widok. Istnieją tu piękne tereny do nurkowania podwodnego.
 
SOZOPOL (Apollonia) – znajduje się na płd. skraju Zatoki Burgaskiej, 25 km od Primorska, liczy około 4 tysięcy stałych mieszkańców. Leży na skalistym cyplu, w odległości 1,5 km od jego brzegu położona jest największa na Morzu Czarnym wyspa św. Iwana, na której zbudowano latarnię morską. Bliżej półwyspu leży mniejsza wyspa św. Cyryla, połączona z lądem stałym betonowo-kamiennym falochronem osłaniającym port rybacki. Wycieczka łódką wokół tych wysp dostarcza niezapomnianych przeżyć. Sozopol jest największą w Bułgarii bazą rybołówstwa morskiego. Liczne trawlery i kutry przywożą tu z łowisk makrele, tuńczyki, sardele. Z portem sąsiaduje bezpośrednio stara, zabytkowa część miasteczka. Wzdłuż wąskich, krętych zaułków położone są drewniane domy z wysuniętymi górnymi kondygnacjami, zbudowane w stylu bułgarskiego odrodzenia sprzed stu i więcej laty. Kamienne, gliniane lub drewniane ściany, wykusze na piętrach, czerwone dachy, pnąca się po murach roślinność stwarza niepowtarzalny urok Starego Miasta, przypominającego Neseber. Na plenery przyjeżdża tutaj wielu artystów: malarzy, grafików, fotografów. Liczne kawiarnie, restauracje z malowniczym widokiem na morze przyciągają turystów. 

Sozopol jest jednym z najstarszych miast Bułgarii, liczy sobie 2800 lat. W końcu VII wieku p.n.e koloniści greccy z Miletu w Azji Mniejszej założyli osadę handlową na wyspie św. Cyryla, aby móc stąd importować zboże i brać niewolników. Nadano jej nazwę Apollonia, gdyż Apollo w Milecie otoczony był niezwykłą czcią. Pierwotnymi mieszkańcami tych ziem byli wówczas traccy Antowie. Koloniści greccy uprawiali żyzną ziemię na okolicznych wzgórzach, wydobywali rudy miedzi, rozwijali rzemiosło. Wkrótce Apollonia stała się jednym z najbogatszych miast na brzegach Morza Czarnego. Od VI wieku p.n.e. biła własne monety. Poważnym źródłem dochodów był handel solą z Anhialos (Pomorie), założonym przez mieszkańców Apollonii. O potędze i bogactwie greckiego miasta świadczą dokumenty, w których zapisano, że na budowę wysokiej na 13 metrów statui Apollina z pozłacanego brązu wydano 500 talentów. Podobno służyła ona długo jako latarnia morska. Apollonia była silnie ufortyfikowana i miała dwie bramy w swoich murach. Ale w I wieku p.n.e. Rzymianie pod wodzą Marka Licyniusza Lukullusa podbili i całkowicie zniszczyli miasto, a posąg Apollina wywieźli do Rzymu, gdzie stanął na Kapitolu. Od tego czasu miasto nie podniosło się z upadku, istniała jedynie rybacka osada, z czasem nazwana Sozopolem. Ponieważ pozostałości antycznej zabudowy znajdują się pod współczesną, archeolodzy nie mogą do nich dotrzeć. Zbadano natomiast antyczne nekropole poza miastem, znajdując liczne naczynia gliniane, wyroby z terakoty, monety, ozdoby, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Część z tych znalezisk eksponowana jest w muzeum urządzonym w cerkwi św. Bogurodzicy. Najcenniejsza płyta nagrobna z płaskorzeźbami, zwana stellą Anaksandrosa, przechowywana jest w Muzeum Archeologicznym w Sofii.

 
BURGAS - na północ od Primorska (55 km) znajduje się duży ośrodek portowy, handlowy, przemysłowy i kulturalny. Położony malowniczo nad wcinającą się głęboko w ląd Zatoką Burgaską. Sąsiaduje z dużym Jeziorem Atanasowskim (na północy), Burgaskim (na zachodzie) oraz Mandrenskim (na płd. zachodzie). Do Sofii jest stąd 392 km, do Płowdiwu 272 km, a do Warny 132 km.

Miasto założono w II-III wieku, ale wykopaliska archeologiczne (ceramika) poświadczają, że ślady trackiej osady datuje się już na epokę brązu. W czasie niewoli tureckiej w połowie XVIII wieku miasto staje się ważnym ośrodkiem portowym i administracyjnym. Spalone na początku XIX wieku, odbudowane w połowie wieku, po wyzwoleniu Bułgarii w 1878 r. znowu spełnia ważną rolę centralnego ośrodka regionu.

Corocznie Burgas odwiedza nad 200 tys. turystów. Przyciąga ich morze, mineralne ciepłe źródła (12 km od miasta), także centralne położenie miasta, z którego blisko do zabytków Sozopola czy Neseberu albo do Słonecznego Brzegu, Pomorie itd. Wzdłuż plaży (pokrytej piaskiem zawierającym sole żelaza) rozciąga się przepiękny stary Nadmorski Park. Warte odwiedzenia są liczne muzea (Etnograficzne, Archeologiczne, Przyrodnicze), galerie sztuki, cerkwie. W sezonie odbywają się liczne koncerty i festiwale (np. słynne Dni Morza).