Wakacje-Bulgaria.pl
O Bułgarii
Primorsko
Okolice Primorska
Produkty Bułgarskie
NASZE USŁUGI
Galeria
KONTAKT
Primorsko

Jeden z najpiękniejszych kurortów w południowej części wybrzeża Morza Czarnego. Znajduje się 55 km na południe od Burgas, 25 km od Sozopola, w pobliżu Carewo, Kiten, Djuni, jest połączony z nimi wygodnym dojazdem (autobusy, busy, taxi). Z przystani małego portu rybackiego spacerową łódką można udać się do sąsiedniego Kiten lub opłynąć Primorsko.

Miasto jest malowniczo położone na dwóch półwyspach otaczających rozległą zatokę osłoniętą od wiatrów i prądów morskich. Po obu stronach Primorska rozciągają się piękne, rozległe plaże, pokryte żółtym drobnoziarnistym jasnym piaskiem i ochraniane wydmami. W 2003 roku plaże Primorska zostały uhonorowane międzynarodowym wyróżnieniem "Błękita Flaga" przyznawanym za wyjątkową czystość. Morze jest czyste i posiada płytkie, piaszczyste dno. Temperatura wody dochodzi do 26oC. Z plaży widoczne są malownicze góry Strandża (najwyższy szczyt 502 m n.p.m.), schodzące zboczami nad sam morski brzeg. Można po nich wędrować oznaczonymi szlakami. W okolicy znajdują się także morskie ujścia największych rzek Strandży (Ropotamo, Djawołska, Karaagacz) obfitujące w ryby i przyciągające licznych wędkarzy. Ścisłe rezerwaty przyrody: Ropotamo i Lilie Wodne słyną z niespotykanej nigdzie indziej roślinności, rzadkich gatunków ptactwa i zwierząt oraz nietypowo ukształtowanych skał (np. Lwia Głowa). W okolicach Primorska można obejrzeć także tracki kompleks grzebalny „Dolmena”, ruiny trackiej twierdzy „Ranuli”. Przy północnej plaży stoi dawna letnia rezydencja byłego I sekretarza KC Todora Żiwkowa – „Perła” (obecnie hotel) oraz znajduje się rezerwat błotny „Stamopułu” (40 ha) z licznymi gatunkami roślin i ptactwa (perkozy, nurki, czaple, łabędzie, kaczki, kormorany, orły morskie, pelikany). Blisko Primorska znajduje się wieś Jasna Polana, założona w 1906 roku przez grupę bułgarskich tołstojowców (żyjąc w komunie prowadzili gospodarstwo, wydawali nawet gazetę).

Primorsko jest typową miejscowością letniskową z dużą ilością hoteli i prywatnych kwater. Sieć handlowo-usługowa w mieście jest bardzo dobrze zorganizowana: są liczne sklepy, stragany, pasaże handlowe, mini markety, kantory wymiany walut, banki, bankomaty. W sklepach i na bazarach jest bardzo duży wybór letniej i plażowej odzieży, butów, torebek, parasoli słonecznych, opalaczy, zabawek, mat i ręczników plażowych. Bardzo niskie są ceny alkoholu bułgarskiego. Turyści mają do dyspozycji rozmaite atrakcje kulinarne (bułgarskie potrawy regionalne, owoce morza, słodycze tureckie itd.). Liczne restauracje, kawiarnie, bary, pizzerie, punkty małej gastronomii, smażalnie (także na samej plaży) kuszą zapachami kuchni regionalnej bułgarskiej, europejskiej (w tym polskiej, czeskiej, rosyjskiej, greckiej, włoskiej i tureckiej), a także egzotycznej (chińskiej). W Primorsku czynne jest wesołe miasteczko, cyrk, kino letnie, wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego, duży aguapark. Otwarte są kawiarenki internetowe, salony gier komputerowych, popularny jest też bilard. Wielką atrakcją dla wypoczywających są przejażdżki na skuterach i bananach wodnych, duża zjeżdżalnia wodna na plaży, loty na motolotniach nad miastem i plażą, nurkowanie podwodne oraz jazda konna. Po mieście można poruszać się także wynajętymi skuterami, rowerami, dorożkami albo mini-kolejką. Jest też wypożyczalnia samochodów.

To wspaniałe do spędzenia letnich wakacji miejsce tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Wieczorem rozpoczyna się bowiem nocne życie Primorska, turyści do późna spacerują po deptaku, promenadzie nadmorskiej, robią zakupy (sklepy i bazary czynne są do późnych godzin nocnych), albo do rana bawią się w licznych lokalach z nocnym programem rozrywkowym. W sezonie zapraszane są do Primorska kapele bułgarskie, greckie, tureckie, cygańskie, można tu usłyszeć najpopularniejszych bułgarskich piosenkarzy. Przez całą noc czynne są dyskoteki i bary. W restauracji „Cziflik” i innych warto spróbować specjalności kuchni bułgarskiej, oraz obejrzeć zachowane w tym regionie Europy tzw. nestinarskie tańce – boso po rozżarzonych węglach.